Jesień i zima to zawsze czas słabszej jakości powietrza. W tym roku jednak zapowiada się, że będzie jeszcze gorzej niż zwykle. Dlatego warto się zabezpieczyć zawczasu i zadbać o zdrowie swoje i swojej rodziny. Zapalenie zapachowej świeczki może tylko zakamuflować nieprzyjemny zapach wpadający przez okno, jednak szkodliwe substancje nadal będziemy wdychać. Czy możemy się więc jakoś zabezpieczyć?
Jakość powietrza w polskich miastach
Największy problem ze smogiem dotyka nas, gdy temperatury spadają poniżej zera. Nic więc dziwnego, że ludzie próbują się dogrzać. W blokach, które ogrzewane są z miejskiego cieplika, wystarczy odkręcić kaloryfery. Jednak na przedmieściach, w mniejszych miastach i wsiach sytuacja wygląda zupełnie inaczej… I ulice zaczyna spowijać gęsty smog pełen toksycznych substancji, jak pyły zawieszone.
Gaz ziemny jest dość drogim rozwiązaniem, jeśli chodzi o ogrzewanie domów. Bardzo często więc do akcji wkracza węgiel, koks, a w najgorszym wypadku – śmieci i plastik. Kolejnym negatywnym czynnikiem są też przestarzałe piece. Drewno czy olej opałowy nie jest też idealnym dla środowiska rozwiązaniem, jednak ich negatywny wpływ można zminimalizować, wykorzystując nowoczesne piece, które niestety są bardzo drogie.
Jak bronić się przed smogiem?
Niestety jako jednostka nie da się zwyciężyć ze smogiem. Możemy się jedynie chronić. Na pewno warto sprawdzać stan powietrza. Możesz w tym celu zainstalować sobie aplikację, która monitoruje jakość powietrza. Kolejną opcją jest stacja jakości powietrza, np. Air Visual Pro. Bada ona poziom zanieczyszczeń w domu i okolicy. Skutecznym narzędziem w walce ze smogiem, a przynajmniej jego skutkami w Twoim domu, jest wybór oczyszczacza powietrza.
Jak wybrać oczyszczacz powietrza?
Oczyszczacz powietrza to urządzenie, które wyłapuje 99,9% zanieczyszczeń i filtruje powietrze dzięki filtrom HEPA.
Wybór właściwego urządzenia nie jest jednak łatwy. Istnieje wiele modeli, które różnią się parametrami i ceną. Jaki oczyszczacz zatem wybrać?
Jedno z kryteriów to wielkość pomieszczenia. W przypadku dużych i wysokich pomieszczeń należy wybrać oczyszczacz o wyższych parametrach. Kolejnym elementem jest tempo wymiany powietrza – wskaźnik CADR, który podawany jest w metrach sześciennych. Trzecim kryterium są filtry. Najlepiej sprawdzają się urządzenia z filtrami HEPA z dodatkowym filtrem węglowym. Wybierając oczyszczacz powietrza, zwróć też uwagę na częstotliwość wymiany filtrów czy konieczność konserwacji urządzenia. Niektóre oczyszczacze pełnią też rolę nawilżacza powietrza.
Co jeszcze możesz zrobić?
Ogranicz wychodzenie z domu w dni, gdy jakość powietrza w okolicy jest bardzo słaba. Jeśli musisz wyjść, unikaj okolic z domami jednorodzinnymi i ruchliwych ulic. W godzinach szczytu i w momencie, gdy kopcenie z kominów się nasila, zrezygnuj też z wietrzenia pomieszczeń. Staraj się robić to podczas dnia, gdy powietrze jest najlepszej jakości.
Jeśli musisz wyjść na zewnątrz, gdy powietrze jest gorszej jakości, możesz skorzystać z masek antysmogowych. Upewnij się, że są one oznaczone znaczkiem CE (zgodność z normami unijnymi).
Możesz też posadzić u siebie rośliny, które skutecznie oczyszczają powietrze. W okresie najgorszego smogu (ale w zasadzie też przez cały rok) uwzględnij w swojej diecie produkty bogate w kwasy omega 3, witaminę C, E, B6 i B12.
Ale przede wszystkim wspólnie dbajmy o nasze środowisko i dołóżmy wszelkich starań, byśmy mieli czym oddychać!

Zobacz też: