Zbliża się równonoc jesienna, dlatego też chcemy przybliżyć kolejne święto rdzennowierców. Sabat Mabon, czyli święto przypadające na równonoc jesienną to czas, w którym dawne ludy skupiały się na równowadze i harmonii. Jak każda taka celebracja ma ogromny związek z naturą i to właśnie na niej się skupia.
Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak w tradycji celtyckiej i słowiańskiej obchodzono Sabat Mabon i jakie jego elementy możesz wykorzystać nadchodzącej równonocy, to w tym artykule znajdziesz odpowiedzi!
Sabat Mabon – poznaj wierzenia swoich przodków!
Sabat Mabon to dawne druidzkie święto Alban Elfed (Światło Wody), podczas którego czczono równowagę pomiędzy dniem i nocą. Ludy słowiańskie, celtyckie i germańskie oddawały tego dnia hołd Matce Naturze za wszystkie dary ziemi. Był to moment dziękczynienia i dożynek, podczas których odprawiano rytuały ku czci Gai i Słońca.
Sama nazwa Mabon wywodzi się najprawdopodobniej z mitologii celtyckiej, od syna walijskiej bogini Modron – Mabona. Był to bóg płodności, młodości, zbiorów i polowań. W innych tradycjach miał swoich odpowiedników np. irlandzkiego Aengusa czy rzymskiego Apollina.
Wszystkie ludy czciły go jednak w podobny sposób – wyprawiając dziękczynną ucztę, składając mu ofiary z plonów oraz celebrując życie i światło.
Słowiańska równonoc jesienna
Na terenach zamieszkanych przez Słowian dzień ten znany był jako Święto Plonów. Tak jak w innych tradycjach, ludy oddawały hołd Matce Naturze za wszystkie plony i zbiory oraz organizowały huczną ucztę na cześć bogów.
Ważnym elementem takiego świętowania było tworzenie ołtarzy i stołów z owocami, zbożami, miodami czy świeżymi wypiekami. Dziękowano za światło słoneczne i tańczono wokół ogniska. Był to po prostu czas radosnego świętowania i wdzięczności za życiodajne dary.
Sabat Mabon i rytuały
Dzień ten związany był także nieodłącznie z różnego rodzaju rytuałami. Do wielu z nich wykorzystywano ogień. Związane były one głównie z oczyszczaniem. Palono np. suche liście, które symbolizować miały wszystkie obciążenia i blokady.
Tego dnia oczyszczano także energię w pomieszczeniach, m.in. za pomocą kadzidełek z białej szałwii. Jeśli więc chcesz podążać śladami naszych słowiańskich przodków, w równonoc jesienną odpal naszą świeczkę Biała szałwia i oczyść energię swojego domu!
Świętowanie zgody i harmonii
Sabat Mabon był czasem, w którym odkrywano równowagę – nie tylko między dniem a nocą, ale także między dobrem a złem, radością a smutkiem, światłem i ciemnością. Był to moment, w którym przygotowywano się także na nadchodzącą, wyciszającą jesień.
Warto skorzystać z mądrości naszych przodków i tego dnia zastanowić się trochę, jak ta równowaga wygląda w naszym życiu. Przeanalizuj więc, czy udaje Ci się znaleźć balans między pracą a odpoczynkiem, czasem dla innych a czasem dla siebie i zastanów się, co możesz zmienić nadchodzącej jesieni.
Współczesne świętowanie i przygotowanie do jesieni
Do współczesnej celebracji równonocy jesiennej warto włączyć także element dziękczynienia – wypisz na kartce wszystkie wydarzenia i rzeczy tego lata, za które odczuwasz szczególną wdzięczność. Zastanów się także, czego nadchodzącej jesieni chciałabyś uniknąć. Zapal oczyszczającą świeczkę i oddaj się rozmyślaniu.
Aby jeszcze bardziej podkreślić świętowanie równonocy, możesz także zrobić coś z owoców i płodów ziemi. Upiecz aromatyczne ciasto z dojrzałymi śliwkami i podziel się nim z bliskimi osobami. To w końcu ostatnie chwile, by przed nadchodzącą jesienią i zimą, wzorem naszych przodków, cieszyć się smakiem dojrzałych owoców!
Życzymy radosnego świętowania!
Zobacz też: